pi±tek, 27 listopada 2009

Gdy spojrzymy na mapê ¶wiata spotrze¿emy kr±g³e i kanciaste zarysy kontynentów, w centrum le¿eæ bêdzie afryka - kolebka cz³owieczeñstwa, z której je¶li wierzyæ naukowcom ponoæ ka¿dy z nas siê wywodzi. Afryka ³±czy siê bezpo¶rednio z Azj± to tam nastêpnie dotar³ cz³owiek w poszukiwaniu przestrzeni, z Azji potê¿nego obiektu geograficznego ju¿ krok do Europy. Nasz kontynent wygl±da jak pó³wysep wielkiego azjatyckiego molocha, jest jego naturalnym przed³u¿eniem, w³a¶ciwie to gdyby nie historia to mo¿naby mówiæ o Eurazji. Ma³a Europa zawieszona na koñcu Azji sta³a siê doczesnym domem wielu azjatyckich narodów w tym Germanów i S³owian, oczywi¶cie je¶li mo¿na przyj±æ, ¿e taki podzia³ zaraz przed wej¶ciem do Europy istnia³. Podzia³ pañstwowy Europy pokroi³ nasz ma³y kontynent na szereg kawa³ków -ojczyzn, podobne zró¿nicowanie nie wystêpuje nigdzie indziej na swiecie.

Wiele narodów zamieszkuj±cych dzisiejszy kontynent europejski dotar³o tam z ostatni± fal± migracji ludno¶ci z Azji.  Indoeuropejczycy s³owiañsko-ba³tyjscy zmieszali siê z ówczesn± ludno¶ci± kontynentu teorz±c niepowta¿aln± mozaikê kulturow±. Wyszli¶my wszyscy z Afryki, za³ozyli¶my zwi±zki w Azji a w Europie pañstwa ;). Ciekawa jest historia, gdy spoj¿y siê na ni± z innej strony. Dzi¶ na  kontynencie istnieje swoisty podzia³ na wschodni± i zachodni± czê¶æ, obie czê¶ci zamieszkuj± ludy przyby³e z Azji, czê¶æ wschodnia zamieszkana g³ównie przez S³owian charakteryzuje siê szczególnym bogactwem i pewn± ¶wie¿o¶ci±. To w³a¶nie w tej czê¶ci znajdziemy ludzi, idee, warto¶ci, obyczaje, których pró¿no szukaæ gdzie kolwiek indziej na kontynencie. ¦rodkowo-wchodnia Europa nie utraci³a jeszcze cz³owieczeñstwa i tradycji przodków, byæ mo¿e dlatego, ¿e ludy osiad³e w tym miejscu przyby³y tu tak pó¼no. Region ten jest obecnie systematycznie wch³aniany przez europejskie superpañstwo, jest to zagro¿enie dla to¿samo¶ci spo³eczeñstw i cz³owieczeñstwa zachowanego w tym miejscu.

Europa ¦rodkowo-Wschodnia to region spójny dziejowo dla wszystkich narodów,  wspólnie doswiadczony przez wojny, mordercze imperia, zbrodnicze idee i niesprawiedliwo¶ci. Historia narodów pisze ich to¿samo¶æ, tak siê akurat sk³ada, ¿e w tej czê¶ci Europy jest ona bardzo do siebie podobna we wszystkich jêzykach tej wielkiej rodziny.

Olesiñski Kamil

 Przysz³o¶æ regionu widzieæ chcia³bym w oporze wobec Unii Europejskiej(Zwi±zku Europejskich Republik Radzieckich) jak i w³a¶ciwego spadkobiercy ZSRR czyli Rosji, powa¿nym zagro¿eniem jest równie¿ fundamentalizm islamski zalewaj±cy powoli ¶wiat europejski, USA ma juz mniejsze znaczenie i spodziewaæ siê mo¿emy znacznego os³abienia wp³ywu by³ego mocarstwa. Widze w Europie narodów "ostatniej wêdrówki lódów" wielk± skarbnicê warto¶ci ludzkich i dobrych mocy drzemi±cych w cz³owieku, z tej studni czerpaæ mo¿e ka¿dy kto zatraci³ swoje w³asne korzenie

Olesiñski Kamil

G³ówn± ludno¶ci± zamieszkuj±c± interesuj±cy nas obszar stanowi± S³owianie, dominuj± we wszystkich krajach politycznie, ilo¶ciowo i  genetycznie, to g³ówna si³a napêdowa Europy ¦rodkowo - Wschodniej. S± znacz±c± parti± puli genetycznej takich pozornie nies³owiañskich narodów jak : Wêgry, Mo³dawia, Rumunia czy Grecja.  

Olesiñski Kamil

poniedzia³ek, 16 listopada 2009

Lepa sela lepo gore- Piêkna wie¶ piêknie p³onie, czyli tytu³ serbskiego filmu z 1996 roku a jednocze¶nie zdanie wypowiedziane przez jednego z bohaterów opowie¶ci. Niesamowity wstrz±saj±cy i jeden z najlepiej oddaj±cych ducha wojny film kiedykolwiek wyprodukowany. Nie ma gatunku okre¶laj±cego to dzie³o- dramat- horror wojenny? Naszym oczom ukazuje siê historia wewnêtrzna w Bo¶ni w trzech etapach- Titowskiego komunizmu, Bo¶ni po ¶mierci Tity i Bo¶ni w czasie wojny domowej.

Film zaczyna siê od czarno-bia³ej sekwencji przypominaj±cej kroniki filmowe, relacjonuj±cej oddanie do u¿ytku jednego z tuneli w Bo¶ni, która koñczy siê krwawym incydentem zranienienia siê zaproszonego go¶cia, przecinaj±cego wstêgê, jest to swoisty z³owrogi znak dla przysz³o¶ci Bo¶ni.  Zasadnicz± tre¶æ filmu stanowi± obrazy wojny, czêsto nasycone wyj±tkowym okrucieñstwem i szaleñstwem. Opowie¶æ o dziecinnej przyja¼ni Serba Milana i Muzu³manina Halila, która pod wp³ywem wojny przeradza siê w nienawi¶æ i o ¶mieszno¶ci czasów Tity zosta³a w filmie zaprezentowana w bajkowo-koszmarny lecz mistrzowski sposób. Sceneri±, w której rozgrywa siê prawie pó³ filmu jest wspomniany wcze¶niej tunel, w którym w czasie wojny zosta³a uwiêziona i otoczona przez oddzia³y muzu³mañskie grupa serbskich ¿o³nierzy. Staje siê to pretekstem do zaprezentowania zró¿nicowanych postaw ludzkich wywo³anych przez wojnê - od heroizmu i brawury poprzez objawy szaleñstwo do zwierzêcego strachu.

Kamil Olesiñski

Film znacznie mniej znany poza Serbi± ni¿ wywo³uj±cy zachwyty krytyków Underground Kusturicy, jednak w samej Serbii film Dragojeviæa zyska³ znacznie wiêksz± popularno¶æ i przez d³ugi okres by³ pokazywany przy pe³nych salach kinowych.

Video Gogle- http://video.google.com/videoplay?docid=-290807264063612407#  

do ogl±dania wymagany internet szybszy ni¿ 512, jêzyk serbski, t³umaczenie napisy  angielski

¶roda, 11 listopada 2009

Z przera¿eniem patrzê na dzisiejsz± sytuacjê geopolityczn± Polski, z czasem siêgam do wieków przesz³ych i poznaje wydarzenia maj±ce wp³yw na nasze dziedzictwo. W historii S³owian wiele z³ego siê wydarzy³o, dzieli³y nas interesy dziejowe, chciwo¶æ, pycha, sztuczne podzia³y religijne i Bóg jedynie wie co jeszcze. Serbowie i Chorwaci, którzy mieszkali niegdy¶ na ziemiach polskich wywêdrowali na po³udnie gdzie ponad 1300 lat pó¼niej s± dla siebie nadal wrogimi narodami. Rumuni wyrzekli siê swojego s³owiañskiego dziedzictwa przyjmuj±c sztuczne romañskie pochodzenie. My Polacy walczyli¶my z Rusinami zamiast budowaæ przyja¼ñ i sojusze, krwawa historia dominuje w ¶wiadomo¶ci obydwu narodów wyznaczaj±c pewien wrogi i nieufny sposób my¶lenia o braciach za granic±.

Pycha i nieufno¶æ, terytorializm, wrogie wp³ywy antynarodowe, pieni±dze, chciwo¶æ, brak prawdziwej wiary to niektóre przywary spotykane we wszystkich spo³eczeñstwach Europy ¦rodkowo-Wschodniej. Rujnuj± one fundamenty sprawiedliwo¶ci wobec najbli¿szych braci i cz³owieka, rujnuj± relacje pomiêdzy narodami i wspó³obywatelami.

 Kamil Olesiñski

Zauwa¿one wady odnajdujemy nietylko pomiêdzy narodami lecz równie¿ w jego wnêtrzu. Ju¿ od dawna Polacy nie szanuj± siê nawzajem, jest to tragiczna norma przyczyniaj±ca siê z jednej strony do upadku to¿samo¶ci narodowej i wiary, a z drugiej strony do wyzysku i upodlenia cz³owieka. Przyjeli¶my najgorsze wzory spo³eczeñstw zachodnich Indoeuropejczyków, wpu¶lili¶my do pañstwa obce kapita³y i wp³ywy, dzia³amy w ¶wiecie s³owian przyjmuj±c najgorszy porz±dek zachodni. Przyk³ady powy¿szych tragedii zauwa¿±my w naszych firmach, instytucjach, zwi±zkach i wreszcie rz±dach. Powsta³a czarna dziura w warto¶ciach miêdzyludzkich, specyficzny rak tocz±cy walkê z cz³owiekiem w jego ¿yciu i stosunkach z innymi.

Dbaj±c o w³asny dobrobyt i powodzenie dbaæ powinni¶my równie¿ o naszych bli¿szych i dalszych braci na wiêksz± chwa³ê Boga wspólnego, prawos³awnego, katolickiego, rzymskiego i bizantyjskiego. Nieistnieje obecnie ¿adna forma w³adzy i organizacji ludzkiej jednocz±ca cz³owieka w sprawiedliwych i dobrych normach. Niewiem co powinni¶my uczyniæ aby zmieniæ nowy porz±dek ¶wiata, wiem jednak, ¿e  zdeterminowana ludzka  wola zmieniæ potrafi wszystko. Mo¿e nast±pi kiedy¶ Wielka Naprawa, znajdzie siê jednostka natchniona duchem wolno¶ci i sprawiedliwo¶ci, która po³±czy ludzi wêz³em jedno¶ci. Nieistnieje rzadna granica mog±ca powstrzymaæ przysz³e wydarzenia, biada pod³ym.

Tylko Jedno¶æ Ocali Ludzi

pi±tek, 06 listopada 2009

Jugos³awia od 1991 roku poch³oniêta by³a wojn±, w jej wyniku wyja¶niæ siê mia³y wp³ywy Serbii, Chorwacji oraz istnienie muzu³mañskiego tworu politycznego. S³owianie zamieszkuj±cy tereny by³ej komunistycznej federacji wyznawali trzy religie, ponadto w wyniku powik³añ historycznych preferowali ró¿ne orientacje geopolityczne. Wojna w Jugos³awii wywo³ana przez mocarstwa zachodu spotêgowana przez antagonizmy wewnêtrzne sta³a siê jedn± z najs³ynniejszych, najkrwawszych ku¼ni narodów i ludzkich charakterów.

W³a¶ciwie to nie wpis lecz graficzne zestawienie sytuacjii politycznej na terenie Jugos³awii dla ludzi, którzy nielubi± czytaæ a chcieliby wiedzieæ cokolwiek o wojnie. Trzeba wiedzieæ, ¿e ka¿da nienawi¶æ ma swoj± przyczynê, a zbrodnia powinna byæ ukarana. Nienawi¶æ Serbów do Chorwatów wynika³a ju¿ ze ¶redniowiecznych zasz³o¶ci, jednak¿e najwiêkszy wp³yw na wydarzenia z 1991 mia³a II wojna swiatowa.

Po I wojnie ¶wiatowej powsta³ Komitet Jugos³owiañski, w wyniku zabiegów w nim uczynionych powsta³o Pañstwo Serbów Chorwatów i S³oweñców a natêpnie Królestwo ze stolic± w Belgradzie. S³owianie Po³udniowi zjednoczyli siê w jeden silny organizm polityczny w celu ochrony swoich interesów narodowych. Pojawi³a siê w umys³ach intelektualistów narodów s³owiañskich idea powstania Jugos³awii. Za utworzeniem takiego pañstwa by³o etniczne pokrewieñstwo  poszczególnych grup i zagro¿enie przez wspólnych wrogów – Austryjaków, Greków, Wêgrów i W³ochów, a tak¿e s³owiañskich Bu³garów. We wspólnym pañstwie szybko da³y znaæ róznice kulturowe i religijne wynikaj±ce z izolacji narodów przez wieki historycznej burzy, Serbowie stwo¿yli pañstwo centralistyczne krytykowane przez Chorwatów. Prawos³awni Serbowie nie mogli siê osmielaæ narzucaæ w³adzy rzymskokatolickim wspó³s±siadom, nienawi¶æ ros³a wraz z wp³ywami nacjonalistów g³ównie w Chorwacji.

shs

II Wojna ¶wiatowa da³a w Jugos³awii pocz±tek najkrwawszym mordom jakie kiedykolwiek ogl±da³a ta ziemia.  S³oweniê wch³onê³a Austria, Wêgry zajê³y Wojwodinê, W³ochy okroi³y Serbiê, Dalmacjê, zajêto Kosovo i Czarnogórê, ponadto Bu³garia otrzyma³a Macedoniê i czê¶æ Serbii. Na ziemiach chorwackich pod wp³ywem zaistnia³ej sytuacji w³adzê przejeli faszystowscy Ustasze, uznaj±cy siê za rasê lepsz± Chorwaci wymordowali kilkaset tysiêcy Serbów i kilkadziesi±t tysiêcy ¯ydów. Wraz z muzu³manami tworzone zbrojne odzia³y specjalizujace siê w ludobujstwach, tworzono obozy koncentracyjne 10 razy gorsze od niemieckich, zabijano dzieci i kobiety. Serbowie bronili siê organizyj±c partyzanckie odzia³y Czetników, mapa poni¿ej przedstawia podzia³ terytorialny regionu by³ego Królestwa SHS. Terytorium Serbii okrojone do minimum, faszystowska Chorwacja z Bo¶ni± i Hercegowin± w granicach.

w

http://www.youtube.com/watch?v=T-n9_Xo9wEM&feature=related - faszy¶ci chorwaccy

Serbowie zwykli mawiaæ o Chorwatach i S³oweñcach " Oni ni si Slove oni su Germani", nosiæ niemiecki mundur to wstyd dla ka¿dego S³owianina. Pañstwo serbskie okrojone w granicach, wykonywa³o zalecenia okupanta w celu ochrony swojego bytu, jedyn± oznak± d±¿enia do wolno¶ci by³a partyzancka czetnicka. Ustasze i Czetnicy walczyli z rosn±c± w si³ê partyzantk± komunistyczn± Josipa Broz Tito. Wkrótce front wschodni przybli¿y³ siê do granic na Dunaju i powsta³a Komunistyczna Jugos³awia, pogardliwie nazywana (II Yug±).

Yugoslavia

¯ycie w nowej socjalistycznej Jugos³awii toczy³o siê stosunkowo udanie,  obywatele pomimo komunistycznej tre¶ci pañstwa posiadali wiele atrybutów mieszkañców s±siedniego zachodu, natomiast wszelka dzia³alno¶æ polityczna a wiêc równie¿ nacjonalistyczna by³a bezwzglêdnie têpiona. Titos³awia rz±dzona siln± rêk± do lat 80-tych by³a wysp± wolnej gospodarki i dobrobytu w morzu komunizmu. Po ¶mierci Josopa Broz Tity nast±pi³a recesja gospodarcza a nastêpnie katastrofa polityczna. Zachód chcia³ rozbiæ silne gospodarczo i politycznie pañstwo s³owiañskie, dotowane oraz wspierane z ka¿dej strony si³y nacjonalistyczne wybuch³y w 1991 roku. Pierwsze secesje og³osi³y S³owenia i Chorwacja, na terenie tej ostatniej powsta³a Republika Serbskiej Krainy zajmuj±ca 1/3 kraju z³o¿ona prawie wy³±cznie z Serbów chorwackich. W 1992 secesje og³osi³a Bo¶nia, a raczej muzu³mañska mniejszo¶æ w Bo¶ni, by³ to akt ¶mieszny i pokraczny, muzu³manie potomkowie poturczonej ludno¶ci dawnego Królestwa Bo¶ni wspierani przez zachód mieli wbiæ siê klinem w serbsk± Bo¶niê. W tym samym roku powsta³a Republika Serbska istniej±ca do dzisiaj.

f

Serbowie zajêli jedynie tereny zamieszkane przez swoj± wiêkszo¶æ etniczn±, udane kampanie obronne pozwoli³y zabezpieczyæ interesy ludno¶ci prawos³awnej. Mapa ponizej ukazuje rozk³ad ludno¶ci w by³ej republice socjalistycznej :

SERBOWIE- NIEBIESKI,  MUZU£MANIE- ZIELONY, CHORWACI- POMARAÑCZOWY, MACEDOÑCZYCY - RÓ¯OWY, ALBANCZYCY- BR¡ZOWY, S£OWENCY - JASNOBR¡ZOWY

 V

Zachód, który nie przewidzia³ powodzenia kampanii serbskich i sukcesu dowodzenia, postanowi³ zatem wymierzyæ cios armii Republiki Serbskiej i Republiki Serpskiej Krainy. W tej pierwszej zaatakowano cele g³ównie z powietrza, w Serbskiej Krainie zaatakowali Chorwaci wspomagani przez niemieckie czo³gi. W obliczu zmasowanego zbrodniczego ataku pad³a Serbska Kraina ze stolic± w Kninie, a si³y Serbów w Bo¶ni znacznie ucierpia³y. Podpisano Pakt pokojowy w Dayton w wyniku którego okrojono terytoria serbskie w Bo¶ni i w³±czono je w sk³ad Federacji Bo¶ni i Hercegowiny.

velika serbia

Stan powy¿ej ukazuje sytuacjê w roku 1995, Federacyjna Jugos³awia przekszta³ci³a siê w Serbiê i Czarnogórê. Nowy konflikt tli³ siê w samym sercu Serbii, po ucieczce z Krainy i Bo¶ni ludno¶æ prawos³awna osiedla³a siê w Kosovie, kolebce serbkiego narodu zamieszkanego w wiêkszo¶ci przez Iliryjskich Albañczyków. Dyskryminacja Albañczyków i osadnictwo serbskie doprowadzi³o do fali przemocy w regionie. Od 1998 roku odzia³y serbskie przeprowadza³y regularne dzia³ania wojenne na terytorium Kosowa. Powsta³a partyzantka albañska (UCK) atakuj±ca przyby³± ludno¶æ serbsk±, w odwecie odzia³y wojska pacyfikowa³y podleg³y obszar, zlikwidowano autonomiê regionu. Zbrodnicze bombardowania niez³ama³y potencja³u armii serbskiej, pokój nast±pi³ w wyniku kryzysu gospodarczego i osamotnienia pañstwa. W wyniku powik³añ po Wojnie w Kosowie od Federacji odzieli³a siê Czarnogóra a nastêpnie bêd±ce duchowym sercem Serbii Kosowo.

df

Powsta³a jednolicie narodowo Serbia, jednak ludno¶æ serbska w  wielkiej ilo¶ci pozostawa³a poza granicami niepodleg³ego pañstwa: w Kosowie, Chorwacji, Muzu³mañskiej czê¶ci Bo¶ni i Czarnogórze. Sytuacja ta jest przykra dla strony serbskiej i moze staæ siê przyczyn± przysz³ego konfliktu. Jugos³awiê podzielono na mniejsze kawa³ki, tak aby Unia Europejska mog³a ³atwiej wch³on±æ i kontrolowaæ ma³e republiki. Nasi s³owiañscy bracia na po³udniu pope³nili wobec siebie wiele grzechów, mam nadzieje ¿e nie bêd± musieli za to zap³aciæ utrat± to¿samo¶ci lub kolejn± wojn±.